Dedykowany CMS kontra Open Use

Czy warto płacić za dedykowane systemy zarządzania treścią, jeśli można skorzystać z gotowych rozwiązań?

CMS to system zarządzania treścią, którego zadaniem jest ułatwianie administratorom stron internetowych zarządzanie ich zawartością. Podstawowe funkcjonalności rozwiązań typu CMS umożliwiają tworzenie strony WWW wraz z możliwością edycji podstron oraz swobodą dodawania/usuwania treści multimedialnych. Strona internetowa z CMS jest niezwykle prosta w obsłudze. Z zarządzaniem jej zawartością bez większego problemu radzą sobie również początkujący administratorzy. Nic więc dziwnego w tym, że praktycznie każdy nowy serwis WWW powstaje w oparciu o system CMS.


Zamawiając stronę internetową z CMS mamy do wyboru gotowe rozwiązania, takie jak Wordpress czy Joomla, jak również rozwiązania dedykowane. Niektórzy webmasterzy tworzą strony wyłącznie na bazie swoich CMS`ów, które dla wygody użytkowników wyposażają w interfejsy podobne do tych ze znanych systemów opensuse. Oczywiście wybór dedykowanego rozwiązania wiąże się z koniecznością poniesienia wyższych kosztów, zwłaszcza jeśli specyfika serwisu wymagała modyfikacji, rozbudowy czy nawet stworzenia nowego systemu zarządzania treścią. Czy warto?

Tworzenie stron www w oparciu o WordPress

WordPress to w zasadzie system do obsługi blogów, jednak ze względu na swoją funkcjonalność oraz łatwość obsługi został „przechwycony” przez developerów i od lat wykorzystuje się go do tworzenia mniej lub bardziej rozbudowanych serwisów internetowych.


Ogromnym atutem systemu jest architektura wtyczek, która pozwala rozszerzać oraz modyfikować funkcjonalność witryny lub bloga o funkcje niestandardowe, w taki sposób, żeby gotowy serwis odpowiadał konkretnym potrzebom oraz oczekiwaniom użytkowników. WordPress ma ponad 50 316 dostępnych wtyczek, a ich liczba ciągle rośnie. 

Ilustracja przedstawiająca wygląd panelu CMC Wordpress

Mankamentem systemu jest stosunkowo duża podatność na ataki hakerskie – system ma sporo dziur i luk, za pośrednictwem których nawet niezbyt wprawny haker może nam narobić sporo problemów. Ale to nie jedyny słaby punkt zabezpieczeń WordPress. Podstawowym jest fakt, iż system jest ogólnodostępny, w związku z czym każdy może opracować swój sposób obejścia zabezpieczeń i zhakować naszą stronę wykorzystując ją do swoich celów.

Tworzenie stron internetowej na systemie Joomla

Joomla to drugi - obok WordPress - z najpopularniejszych w Polsce systemów zarządzania treścią rozprowadzanych na zasadach wolnego oprogramowania. Oznacza to system może być uruchamiany, kopiowany, rozpowszechniany, analizowany oraz modyfikowany przez samych użytkowników. I tak też się dzieje.


W swojej podstawowej wersji Joomla nie jest systemem umożliwiającym tworzenie niestandardowych stron WWW. Niestandardowa strona internetowa z CMS Joomla wymaga wykorzystania wersji z dodatkami, a i te – mimo ogromnej liczby – mogą się okazać niewystarczające do stworzenia serwisu, który będzie w pełni odpowiadał naszym potrzebom i oczekiwaniom. Niemniej jednak, jest to bardzo dobry system do tworzenia podstawowych oraz rozbudowanych stron bez niestandardowych funkcji.


Jak w przypadku każdego ogólnodostępnego CMSa, korzystanie z Joomli niesie za sobą ryzyko wystawiania się na ataki hakerskie. Zabezpieczenia systemu są bowiem powszechnie znane, a co za tym idzie, każdy może je obejść. Dlatego nie poleca się tego systemu w przypadku stron powiązanych z bazami danych zawierającymi dane personalne lub inne istotne dane wrażliwe.

Dedykowane oprogramowanie

Dedykowany system zarządzania treścią to autorskie rozwiązanie developera lub agencji tworzącej strony www, które może być dowolnie modyfikowane tak, aby gotowy serwis w pełni odpowiadał potrzebom oraz oczekiwaniom właściciela. W odróżnieniu od rozwiązań typu open, takich jak WordPress czy Joomla, systemy dedykowane są bardziej kosztowne. Z drugiej jednak strony, możliwość stworzenia serwisu wyposażonego w konkretne funkcje, a nie funkcje do nich zbliżone w ostatecznym rozrachunku nierzadko okazuje się bardziej opłacalne niż tworzenie strony www, która z punktu widzenia naszych potrzeb i oczekiwań będzie dysfunkcyjna.


Dodatkową zaletą autorskich systemów CMS jest wysoki poziom zabezpieczeń, który można dodatkowo podnieść na życzenie klienta. To wszystko sprawia, że strony z dedykowanym
CMS poleca się klientom:

  • poszukującym niestandardowych funkcji,
  • wymagającym konkretnych rozwiązań,
  • oczekującym solidnego zabezpieczenia serwisu przed atakami hakerów.

Czy dedykowany CMS zawsze będzie lepszy od gotowego softu?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od specyfiki projektowanego serwisu. W przypadku prostych stron wizytówkowych niepowiązanych z bazami danych nie ma potrzeby przepłacać za dedykowany system CMS. Z drugiej strony, w przypadku rozbudowanego serwisu o niestandardowych funkcjach, kiedy i tak jesteśmy zmuszeni do skorzystania z autorskich rozwiązań, warto zapytać o możliwość stworzenia serwisu na bazie dedykowanego CMSa. Dzięki temu uzyskamy pożądaną funkcjonalność strony oraz wysoki poziom bezpieczeństwa danych, co – zwłaszcza od wejścia w życie RODO – jest niezwykle ważne.

Skomentuj jako pierwszy(a)