Justowanie : czy warto stosować na stronach internetowych?

Treści internetowe to dziś nieodłączny element w komunikacji z użytkownikami. Jednak, aby były skuteczne, muszą być odpowiednio przygotowane i opakowane. Jednym z aspektów, który wymaga odrębnej analizy, jest układ i formatowanie treści.


Czy powinno się justować tekst na stronie internetowej? 


​Justowanie to praktyka, która od wieków była stosowana w różnych formach drukowanego tekstu.
Ma na celu nadać treści schludny wygląd i zgodność z zasadami sztuki edytorskiej. Czy jednak w przypadku stron internetowych warto stosować takie formy tekstowe? Odpowiedź wydaje się jednoznaczna - nie.


Dlaczego nie?


Przede wszystkim, treści online powinny być skuteczne, a jednym z elementów skuteczności jest czytelność. Justowanie wpływa negatywnie na proces czytania, utrudniając wydobycie informacji.


Poza tym, technicznie justowanie tekstu na stronie internetowej utrudnia optymalizację witryny pod kątem urządzeń mobilnych. W przypadku treści online, ich układ jest uzależniony od urządzenia, na którym są wyświetlane. Tekst wyrównany do lewej strony jest bardziej praktyczny, ponieważ na każdym ekranie zostanie podzielony na wymaganą liczbę znaków, a wszystkie odstępy pojawią się na końcu wiersza. Natomiast justowanie tekstu polega na wyrównaniu go do obu marginesów (lewego i prawego), co sprawia, że wszystkie wersy są równej długości. W mediach drukowanych, takich jak książki czy czasopisma, takie wyrównanie sprawdza się doskonale, ponieważ drukarz ma pełną kontrolę nad przepływem tekstu na stronie. W przypadku internetu sytuacja wygląda inaczej, ze względu na różnorodność urządzeń, przeglądarek i rozdzielczości ekranów. Tekst dostosowuje się do rozdzielczości przeglądarki lub urządzenia, na którym wyświetla się strona, a justowanie powoduje wtedy nierówne odstępy między wyrazami.


Możesz zaobserwować to na poniższej animacji.

Justowanie tekstu na stronie www - animowany gif

Oznacza to, że justowanie tekstu może prowadzić do powstawania nieestetycznych pustych przestrzeni między wyrazami, zwanych rzekami. 
Justowanie może również utrudnić czytanie osobom ze słabym wzrokiem lub dysleksją. Ponadto, zauważa się, że teksty wyjustowane męczą wzrok użytkowników, co może wpływać na spadek konwersji na stronie.


Jeśli nadal nie jesteś przekonany, warto spojrzeć na przykłady innych witryn internetowych. Praktycznie wszystkie z nich stosują wyrównanie do lewej strony. Wszystko po to, by dbać o wygodę czytelnika i ułatwić mu przyswajanie treści.

Jakie są alternatywy dla justowania tekstu.

Zamiast justowania, warto zastosować inne metody, takie jak odpowiednie wykorzystanie białego miejsca, dobór właściwych fontów czy różnorodne wyrównania tekstu. Można także wykorzystać system siatek (grid system) do równomiernego rozłożenia treści na stronie, co ułatwia czytanie.

W podsumowaniu, justowanie tekstu na stronach internetowych nie jest optymalnym rozwiązaniem, zwłaszcza z punktu widzenia czytelności. Lepiej skupić się na innych, bardziej funkcjonalnych i elastycznych metodach formatowania tekstu, które przyczynią się do lepszego doświadczenia użytkownika.


Podsumowując, odpowiedź na pytanie, czy powinno się justować tekst na stronie internetowej
brzmi - nie. Ważniejsze jest zadbanie o jakość treści, a nie ich wygląd. Dlatego, jeśli potrzebujesz pomocy w tworzeniu angażujących stron internetowych, warto postawić na doświadczenie agencji content marketingowej i zacząć zmieniać swoją witrynę już dziś.

Skomentuj jako pierwszy(a)