Sieć wyszukiwania vs. sieć reklamowa Google Ads

- Czym różni się Reklama tekstowa AdWords od reklam displayowych?

Reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania oraz reklamy banerowe (displayowe) w sieci reklamowej Google to dwa skrajnie różne narzędzia, które możemy wykorzystać do skutecznej promocji serwisu/oferty w sieci. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań dotyczących podstawowych różnic, zalet i wad reklam tekstowych i displayowych Google postaramy się udzielić w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury

Sieć wyszukiwania

Sieć wyszukiwania składa się z niezliczonej ilości witryn, serwisów i portali, które wyszukiwarka Google przeszukuje i analizuje poszukując najbardziej trafnych odpowiedzi na zapytanie wpisane w jej oknie. Oczywiście powyższa charakterystyka odnosi się od mechanizmów wyszukiwania organicznego, ale AdWords – bo to właśnie są reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania – działają na tej samej zasadzie. Różnica polega na tym, że linki do promowanych stron są widoczne w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach na listach wyników wyszukiwania, a znalezienie się na tych miejscach wymaga od reklamodawcy znacznie mniej czasu niż w przypadku klasycznego pozycjonowania serwisu.

 Podsumowując, mówiąc o reklamach tekstowych w sieci wyszukiwania mamy na myśli linki sponsorowane Google AdWords, które wyświetlają się w odpowiedzi na konkretne zapytania wpisywane w oknie wyszukiwarki.

zjecie strony wyszukiwarki google z zaznaczonymi reklamami google Asd

Sieć reklamowa

Sieć reklamowa to szereg portali i serwisów należących do sieci partnerskiej Google. Wyświetlane tam reklamy banerowe mogą przyjmować różną formę – od klasycznych reklam tekstowych, przez grafikę, aż po reklamy video i animacje. Głównym zadaniem reklamy displayowej jest zwrócenie uwagi potencjalnego konsumenta, który może być zainteresowany danym produktem lub usługą.


Reklamy wyświetlane w sieci reklamowej są personalizowane. Oznacza to, że o wyświetleniu się danej reklamy decydują informacje, jakie Google posiada na nasz temat. Pod uwagę brane są – historia wyszukiwania, geolokalizacja, dane przekazywane wyszukiwarce za pośrednictwem ciateczek cookis praz innych usług Google. Ze względu na fakt, iż reklamy banerowe nie są wyświetlane w odpowiedzi na konkretne zapytanie użytkownika, a wyłącznie jako propozycje wyselekcjonowane na bazie jego wcześniejszych zapytań, reklamy displayowe powinny skutecznie przyciągać uwagę internautów. Ten rodzaj reklamy bardzo dobrze sprawdza się na wczesnych etapach procesu zakupowego, kiedy potencjalny nabywca nie ma jeszcze zdefiniowanej i sprofilowanej potrzeby.

 W praktyce reklamy w sieci reklamowej sprowadzają się do kolorowych banerów, które widzimy na różnych portalach, takich jak na przykład Youtube. Jeśli wciąż nie jesteś pewien jak wygląda reklama displayowa, przeprowadź mały eksperyment. Wpisz w okno wyszukiwarki google dowolne zapytanie, a następnie kliknij w link z wyników wyszukiwania. Czasami wystarczy jedno powtórzenie tego typu czynności, żeby przeglądając youtube zauważyć reklamy powiązane z wcześniejszym zapytaniem.

Zdjęcie strony www z znaczona reklamą banerową google ads

Sieć reklamowa czy wyszukiwania - gdzie się reklamować, żeby reklama była skuteczna?


Uruchomienie kampanii Google Ads

w żadnym sensie nie wyklucza możliwości korzystania z zalet promocji w sieci reklamowej Google, i odwrotnie. Skuteczność promocji w obydwu przypadkach zależy od:



  • umiejętnie zaplanowanej kampanii reklamowej,
  • przyjaznej dla użytkownika strony internetowej.


Warto przy tym pamiętać, iż obydwie kampanie kierowane są do różnych konsumentów na różnym etapie procesu zakupowego. Linki sponsorowane Google Ads widoczne są w odpowiedzi na konkretne zapytanie. Jest to więc reklama skierowana do konsumenta, który podejmowanie decyzji zakupowej już właściwie ma za sobą. Zdecydował, że zakupi dany produkt lub skorzysta z określonej usługi, i teraz szuka sprzedawcy/usługodawcy/zleceniobiorcy. W przypadku sieci reklamowej Google sytuacja jest niemal całkowicie odwrotna. Reklamy wyświetlane są na serwisach/portalach przynależnych do sieci, w ramach których internauta zaspakaja określone potrzeby, niekoniecznie związane z ofertą reklamodawcy – doskonałym przykładem mogą tu być reklamy wyświetlane na YouTube lub banery widoczne na Facebook`u. Reklamy wyświetlane w sieci reklamowej – mimo wstępnej personalizacji – muszą być na tyle atrakcyjne, żeby internauta zwrócił na nie uwagę i kliknął w link, choć de facto nie w tym celu odwiedził portal, na którym owe reklamy wyświetlono bardziej skierował go do tego ciekawość.

Podsumujmy…

Skomentuj jako pierwszy(a)