Sieć wyszukiwania vs. sieć reklamowa

- czym różni się Reklama tekstowa AdWords od reklam displayowych?

Reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania oraz reklamy banerowe (displayowe) w sieci reklamowej Google to dwa skrajnie różne narzędzia, które możemy wykorzystać do skutecznej promocji serwisu/oferty w sieci. Jak to zrobić? Odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań dotyczących podstawowych różnic, zalet i wad reklam tekstowych i displayowych Google postaramy się udzielić w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Sieć wyszukiwania


Sieć wyszukiwania składa się z niezliczonej ilości witryn, serwisów i portali, które wyszukiwarka Google przeszukuje i analizuje poszukując najbardziej trafnych odpowiedzi na zapytanie wpisane w jej oknie. Oczywiście powyższa charakterystyka odnosi się od mechanizmów wyszukiwania organicznego, ale AdWords – bo to właśnie są reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania – działają na tej samej zasadzie. Różnica polega na tym, że linki do promowanych stron są widoczne w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach na listach wyników wyszukiwania, a znalezienie się na tych miejscach wymaga od reklamodawcy znacznie mniej czasu niż w przypadku klasycznego pozycjonowania serwisu.

Podsumowując, mówiąc o reklamach tekstowych w sieci wyszukiwania mamy na myśli linki sponsorowane Google AdWords, które wyświetlają się w odpowiedzi na konkretne zapytania wpisywane w oknie wyszukiwarki.

reklama google adwords linki

Podgląd reklamy w google Ads

Obrazek przedstawiający wygląd reklamy w Google Adwords Ads

Sieć reklamowa

Sieć reklamowa to szereg portali i serwisów należących do sieci partnerskiej Google. Wyświetlane tam reklamy banerowe mogą przyjmować różną formę – od klasycznych reklam tekstowych, przez grafikę, aż po reklamy video i animacje. Głównym zadaniem reklamy displayowej jest zwrócenie uwagi potencjalnego konsumenta, który może być zainteresowany danym produktem lub usługą. Reklamy wyświetlane w sieci reklamowej są personalizowane. Oznacza to, że o wyświetleniu się danej reklamy decydują informacje, jakie Google posiada na nasz temat. Pod uwagę brane są – historia wyszukiwania, geolokalizacja, dane przekazywane wyszukiwarce za pośrednictwem ciateczek cookis praz innych usług Google. Ze względu na fakt, iż reklamy banerowe nie są wyświetlane w odpowiedzi na konkretne zapytanie użytkownika, a wyłącznie jako propozycje wyselekcjonowane na bazie jego wcześniejszych zapytań, reklamy displayowe powinny skutecznie przyciągać uwagę internautów. Ten rodzaj reklamy bardzo dobrze sprawdza się na wczesnych etapach procesu zakupowego, kiedy potencjalny nabywca nie ma jeszcze zdefiniowanej i sprofilowanej potrzeby.

W praktyce reklamy w sieci reklamowej sprowadzają się do kolorowych banerów, które widzimy na różnych portalach, takich jak na przykład Youtube. Jeśli wciąż nie jesteś pewien jak wygląda reklama displayowa, przeprowadź mały eksperyment. Wpisz w okno wyszukiwarki google dowolne zapytanie, a następnie kliknij w link z wyników wyszukiwania. Czasami wystarczy jedno powtórzenie tego typu czynności, żeby przeglądając youtube zauważyć reklamy powiązane z wcześniejszym zapytaniem.

reklama google adwords linki

Podgląd reklamy u partnerów google asd

Obrazek przedstawiający wygląd reklamy w Google Adwords Ads

Sieć reklamowa czy wyszukiwania
- gdzie się reklamować, żeby reklama była skuteczna?

Uruchomienie kampanii Google AdWords w żadnym sensie nie wyklucza możliwości korzystania z zalet promocji w sieci reklamowej Google, i odwrotnie.
Skuteczność promocji w obydwu przypadkach zależy od:


  • umiejętnie zaplanowanej kampanii reklamowej,
  • przyjaznej dla użytkownika strony internetowej.


Warto przy tym pamiętać, iż obydwie kampanie kierowane są do różnych konsumentów na różnym etapie procesu zakupowego. Linki sponsorowane Google AdWords widoczne są w odpowiedzi na konkretne zapytanie. Jest to więc reklama skierowana do konsumenta, który podejmowanie decyzji zakupowej już właściwie ma za sobą. Zdecydował, że zakupi dany produkt lub skorzysta z określonej usługi, i teraz szuka sprzedawcy/usługodawcy/zleceniobiorcy. W przypadku sieci reklamowej Google sytuacja jest niemal całkowicie odwrotna. Reklamy wyświetlane są na serwisach/portalach przynależnych do sieci, w ramach których internauta zaspakaja określone potrzeby, niekoniecznie związane z ofertą reklamodawcy – doskonałym przykładem mogą tu być reklamy wyświetlane na YouTube lub banery widoczne na Facebook`u. Reklamy wyświetlane w sieci reklamowej – mimo wstępnej personalizacji – muszą być na tyle atrakcyjne, żeby internauta zwrócił na nie uwagę i kliknął w link, choć de facto nie w tym celu odwiedził portal, na którym owe reklamy wyświetlono bardziej skierował go do tego ciekawość.

Podsumujmy…

Reklamy w sieci wyszukiwania:

  • stanowią odpowiedź na konkretne zapytanie wpisane w oknie wyszukiwarki,
  • są kierowane do internatów na końcowym etapie procesu zakupowego,
  • przypominają wyniki wyszukiwania organicznego, dzięki czemu przez gros potencjalnych klientów są postrzegane jako bardziej trafne,
  • najczęściej przyjmują postać tekstową.

Reklamy w sieci reklamowej ( dyspleiowe) :

  • są wyświetlane w oparciu o informacje, jakimi Google dysponuje na temat określonego użytkownika,
  • są kierowane do internatów na początkowym etapie procesu zakupowego, w celu wzbudzenia zainteresowania.
  • muszą przyciągnąć uwagę internauty i zachęcić go do kliknięcia w link, so skutkuje przeniesieniem na stronę www .
  • mogą przybierać różną postać – od banerów tekstowych graficznych, po reklamy video.

Podobne Wpisy

Kategorie bloga

Dedykowany CMS kontra Open Use

Dedykowany CMS kontra Open Use

Leave review
CMS to system zarządzania treścią, którego zadaniem jest ułatwianie adminis...
Czytaj dalej
wszystko o tym, jak wybrać stronę WWW

Jak nie zginąć w chaosie? - krótki poradnik na temat tworzenia firmowej strony internetowej

Leave review
Firmowa strona internetowa to inwestycja, i jak każda inwestycja powinna pr...
Czytaj dalej
Brief - podstawa sukcesu strony internetowej

Brief - podstawa sukcesu strony internetowej

Leave review
O sukcesie strony internetowej mówimy wówczas, gdy witryna spełnia stawiane...
Czytaj dalej

Recent Posts

Blog Lionstudio - Sieć wyszukiwania vs. sieć reklamowa

Sieć wyszukiwania vs. sieć reklamowa

Leave review
Reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania oraz reklamy banerowe (displayowe) w ...
Czytaj dalej
Brief - podstawa sukcesu strony internetowej

Brief - podstawa sukcesu strony internetowej

Leave review
O sukcesie strony internetowej mówimy wówczas, gdy witryna spełnia stawiane...
Czytaj dalej
Blog - Czym jest reklama w Adwords

Czym różni się SEO od reklamy Google AdWords Ads

Leave review
Określenia pozycjonowanie często używamy w odniesieniu zarówno do SEO (usłu...
Czytaj dalej
Dedykowany CMS kontra Open Use

Dedykowany CMS kontra Open Use

Leave review
CMS to system zarządzania treścią, którego zadaniem jest ułatwianie adminis...
Czytaj dalej

Tags

DOŁĄCZ Do nas 

Ostatnio Czytane